Esencjonalne espresso, mleczne latte, a może subtelne cappuccino? Sposobów przyrządzania kawy jest wiele i każdy kawosz z pewnością ma swój ulubiony kawowy napój, po który sięga każdego dnia. Jednak poza sposobem przygotowania szczególny wpływ na smak kawy oraz jej późniejsze działanie ma również gatunek ziaren. Na świecie gatunki kaw liczy się w setkach, niemniej do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych zalicza się robustę i arabikę. Czym różnią się te dwa gatunki? Poniżej wyjaśniamy, co je charakteryzuje.

Robusta konta arabika – podobieństwa i różnice

Robusta to gatunek kawy uprawiany między zwrotnikami Raka i Koziorożca. Choć wywodzi się z Afryki, dziś plantacje robusty znaleźć można także na innych kontynentach, szczególnie w Azji. Ziarna tego gatunku rosną na wysokości nieprzekraczającej 800 m n.p.m. Ich uprawa jest mniej wymagająca niż uprawa arabiki, której plantacje są zlokalizowane na górskich zboczach. Gatunek kawy robusty charakteryzuje również odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Odpowiada za to m.in. wysoka zawartość kwasu chlorogenowego oraz kofeiny.

Cechy te sprawiają, że robustę uznaje się za mocną kawę o silniejszych niż arabika właściwościach pobudzających. Poza wysoką zawartością kofeiny robustę wyróżnia też gorycz i cierpki smak. W przeciwieństwie do arabiki ten gatunek kawy jest też mniej aromatyczny. Arabika z kolei to gatunek kawy o intensywnym zapachu oraz bogatym smaku. Wyróżnia ją nieco kwaskowaty smak, który idealnie współgra ze słodyczą tego gatunku. Arabika charakteryzuje się niższą zawartością kofeiny niż robusta, dlatego kojarzona jest jako łagodniejszy gatunek kawy.

Ziarna arabiki także wywodzą się z Afryki. Obecnie jednak najwięcej ich plantacji znaleźć można w Ameryce Południowej. Arabika uprawiana jest na górzystych i żyznych terenach. Takie warunki pozwalają na komfortowy rozwój ziaren kawy i skutkują niższym poziomem goryczki. Ziarna obu gatunków można od siebie odróżnić. Ziarna arabiki mają płaski, nieco podłużny kształt z charakterystycznym pęknięciem w kształcie litery S pośrodku. Natomiast ziarno robusty ma zarys kolisty z prostym rowkiem na środku.