Blog

kawa

Czy można wypalać kawę samodzielnie w domu?

Wypalanie kawy to proces, który wydaje się być zarezerwowany tylko dla profesjonalistów. Jednak coraz więcej miłośników tego napoju próbuje swoich sił w domowym wypalaniu ziaren. Czy jest to możliwe do wykonania i czy warto spróbować tego procesu samodzielnie w domu? Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć.

Czytaj dalej
arabica

Jakie są różnice pomiędzy kawą Arabicą, a Robustą?

Arabica to szlachetna i delikatna odmiana kawy, pochodzącą z Etiopii. Obecnie uprawiana jest w wielu regionach świata, głównie w Ameryce Łacińskiej, Afryce Wschodniej oraz w niektórych częściach Azji. Kawa Robusta pochodzi z Afryki Zachodniej i Środkowej. Jej uprawa rozprzestrzeniła się również na inne kontynenty, takie jak Azja Południowo-Wschodnia czy Ameryka Południowa. Importerzy kaw w Polsce często korzystają z obu tych odmian, aby dostarczyć swoim klientom szeroki wybór smaków i aromatów.

Czytaj dalej
obróbka kawy

Metody obróbki kawy (natural, washed, pulped natural, anaerobic)

Obróbka kawy to szereg procesów, które surowe ziarna kawy przechodzą po zbiorach, a zanim trafią do palarni. Główne metody obróbki kawy to natural, washed, pulped natural i anaerobic. Każda z nich ma swoje unikalne cechy, które przekładają się na unikalne smaki i aromaty w naszym kubku.

Czytaj dalej
Brazylia

Najwięksi eksporterzy kawy. Skąd pochodzi kawa w Twojej filiżance?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie i główne źródło kofeiny. Pochodzi z palonych ziaren kawowca, rośliny uprawianej w ponad 50 krajach. Kawa ma różne odmiany, smaki i aromaty, w zależności od miejsca pochodzenia, sposobu obróbki i parzenia. Poznaj trzech największych eksporterów tego aromatycznego napoju.

Czytaj dalej
filiżanka kawy

Okresy zbiorów w różnych krajach pochodzenia

Okresy zbiorów kawy są związane z cyklem wegetacyjnym rośliny, który zależy od warunków klimatycznych i geograficznych. Zazwyczaj trwają kilka miesięcy i powtarzają się co roku. Okresy zbiorów kawy są ważne dla producentów, kupców i palarni, ponieważ determinują terminy wysyłki, ceny i świeżość kawy.

Czytaj dalej
kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna. Jakie są metody jej produkcji?

Choć często kojarzona z gorszą jakością, kawa rozpuszczalna ma swoje unikalne cechy i korzyści, które sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla wielu osób. Ale jak powstaje kawa rozpuszczalna i jakie procesy stoją za jej charakterystycznym smakiem i teksturą?

Czytaj dalej
biała filiżanka gorącej kawy

Profil sensoryczny kawy – co oznacza?

Kawa to napój, który od wieków budzi zainteresowanie swoim aromatem, smakiem i pobudzającymi właściwościami. Ostatnimi czasy coraz większą uwagę zwraca się na profil sensoryczny kawy, pozwalający docenić jej różnorodność. Czym dokładnie jest profil sensoryczny kawy?

Czytaj dalej
ocena jakości kawy

Procedura cuppingu. Cupping krok po kroku

Cupping to profesjonalna metoda degustacji i oceny skuteczności przez sensoryków, przez poznanie i kontrolę rodzaju i jakości kawy.

Czytaj dalej
różne rodzaje kawy

Historia kawy i ciekawostki związane z kawą

Każdego dnia pijemy miliardy filiżanek kawy, która pobudza nas, orzeźwia, poprawia nastrój i smakuje wyśmienicie. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, skąd pochodzi kawa i jak to się stało, że stała się tak ważną częścią naszej kultury? Zapraszamy na krótką podróż przez historię kawy i ciekawostki z nią związane.

Czytaj dalej
ziarno kawy

Pojęcia, które powinien znać każdy kawowy smakosz. Część II

Dziś część II naszego szybkiego słownika dla smakoszy kawy. Zapraszamy!

Czytaj dalej
Go to Top