Dodaje energii i intensywnie pachnie. Ma miłośników, którzy piją ją czarną, bądź z mlekiem. Bez niej wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania czy przerwy w pracy. O czym mowa? Oczywiście o kawie. Kawa to napój znany od wieków na całym świecie. Przez ten czas wokół małej czarnej narosło jednak wiele mitów, które sprawiają, że coraz więcej z nas zastanawia się, czy picie tego napoju jest zdrowe. Chcąc rozwiać te wątpliwości, przygotowaliśmy artykuł, w którym obalamy najpopularniejszy mity o kawie oraz przedstawiamy korzyści wynikające z jej regularnego picia.
Prawda czy fałsz – czyli co warto wiedzieć o kawie?
Z licznych badań wynika, że kawa ma wiele właściwości leczniczych. Poniżej wymieniamy stwierdzenia, które nie mijają się z prawdą, ale warto pamiętać, że faktem jest przede wszystkim to, że pozytywny wpływ na zdrowie ma picie nie więcej niż 2-3 filiżanek kawy dziennie.
Prawdą jest, że:
- dzięki wysokiej zawartości kofeiny kawa pobudza organizm i poprawia koncentrację;
- kawa przynosi ulgę podczas migreny oraz zmniejsza częstotliwość i siłę ataków duszności, z którymi zmagają się astmatycy;
- regularne picie małej czarnej zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona, Alzheimera oraz cukrzycę typu 2;
- dzięki zawartości antyoksydantów kawa działa przeciwnowotworowo;
- kofeina przyspiesza metabolizm, przez co może okazać się nieocenionym wsparciem podczas odchudzania;
- spożywanie kawy w większych ilościach może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Wśród konsekwencji przyjmowania zbyt dużych ilości kofeiny wymienia się np. refluks żołądka, który może prowadzić do powstawania wrzodów;
- kofeina uzależnia.
Nie ma podstaw natomiast do tego, by sądzić, że kawa odwadnia organizm. Co jeszcze jest mitem?
- Parzenie dobrej jakości ziaren np. kawy robusty czy arabiki, nie wypłukuje magnezu z organizmu. Co więcej, okazuje się, że kawa sama jest jego źródłem.
- Fałszem jest stwierdzenie, że picie kawy negatywnie wpływa na serce. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Badania potwierdzają, że kawa poprawia krążenie krwi, a nawet zmniejsza ryzyko występowania chorób serca.
- Nieprawdą jest stwierdzenie, że kawy nie da się przedawkować. Na zbyt dużą ilość kofeiny w organizmie mogą wskazywać m.in. drgawki.
- Daleka od prawdy jest też sugestia, że kawa szkodzi każdej kobiecie w ciąży. To, czy jej picie w tym stanie jest dozwolone, zależy od zgody lekarza.