Każdego dnia pijemy miliardy filiżanek kawy, która pobudza nas, orzeźwia, poprawia nastrój i smakuje wyśmienicie. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, skąd pochodzi kawa i jak to się stało, że stała się tak ważną częścią naszej kultury? Zapraszamy na krótką podróż przez historię kawy i ciekawostki z nią związane.

Skąd pochodzi kawa?

Kawa pochodzi z Etiopii, gdzie rośnie dziko do dziś. Według legendy, kawę odkrył w IX wieku pasterz kóz o imieniu Kaldi, który zauważył, że jego zwierzęta są bardziej żywiołowe i nie chcą spać po zjedzeniu czerwonych owoców z pewnego krzewu. Zgłosił to miejscowemu mnichowi, który zaparzył napój z tych owoców i poczuł się pobudzony i skoncentrowany na modlitwie. Tak narodziła się kawa jako napój.

Kawa szybko rozprzestrzeniła się po Afryce i Azji, gdzie była uprawiana i pita przez Arabów, Persów i Turków. W XVII wieku dotarła do Europy, gdzie początkowo spotkała się z nieufnością ze strony Kościoła, który uważał ją za napój diabelski. Dopiero papież Klemens VIII, który spróbował kawy i uznał ją za smaczną, pozwolił na jej spożywanie przez chrześcijan. Wkrótce potem powstały pierwsze europejskie kawiarnie, które stały się miejscami spotkań, dyskusji i rozrywki.

W XVIII wieku kawa trafiła do Ameryki, gdzie była uprawiana przez kolonistów i niewolników. W XIX wieku nastąpił boom kawowy, gdy Brazylia stała się największym producentem i eksporterem kawy na świecie. W XX wieku kawa stała się powszechnym napojem dla mas, dzięki wynalezieniu kawy rozpuszczalnej i ekspresów do kawy. Obecnie uprawia się ją w ponad 70 krajach w strefie międzyzwrotnikowej.

Ciekawostki o kawie

Kawa to nie tylko pyszny napój, ale także źródło wielu ciekawych faktów i anegdot. Oto kilka z nich:

  • Kawa jest drugim najczęściej handlowanym towarem na świecie – zaraz po ropie naftowej. Średnio każdego roku sprzedaje się ponad 9 miliardów kilogramów ziaren kawy.
  • Kawa ma ponad 800 różnych aromatów – podczas gdy wino ma ich tylko około 200. Aromat kawy zależy od wielu czynników, takich jak gatunek, odmiana, region pochodzenia, sposób uprawy, zbioru, obróbki, przechowywania, palenia i parzenia ziaren.
  • Ziarna zielonej kawy mogą być przechowywane nawet przez kilka lat – w odpowiednich warunkach można utrzymać jej jakość i świeżość. Natomiast ziarna palonej kawy szybciej tracą swoje walory smakowe.
  • Kawa może być używana nie tylko jako napój – ale także jako składnik wielu potraw i deserów. Można z niej robić np. sosy, marynaty, ciasta, lody, kremy czy galaretki. Kawa nadaje potrawom głębi smaku i aromatu, a także współgra z wieloma innymi składnikami, takimi jak czekolada, wanilia, cynamon czy orzechy.

Kawa to napój o bogatej historii i wielu ciekawostkach. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy i chcesz spróbować najlepszych gatunków i odmian z całego świata, zapoznaj się z ofertą firmy Bero Polska, która jest importerem najwyższej jakości ziaren kawy.