Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie i główne źródło kofeiny. Pochodzi z palonych ziaren kawowca, rośliny uprawianej w ponad 50 krajach. Kawa ma różne odmiany, smaki i aromaty, w zależności od miejsca pochodzenia, sposobu obróbki i parzenia. Poznaj trzech największych eksporterów tego aromatycznego napoju.

Brazylia – lider produkcji i eksportu kawy

Brazylia to niekwestionowany lider produkcji i eksportu kawy na świecie. Kraj produkuje około jednej trzeciej całkowitej światowej kawy i jest bezkonkurencyjny w produkcji arabiki, zielonej kawy i kawy rozpuszczalnej. Największymi rynkami kawy brazylijskiej są Japonia, Stany Zjednoczone i Europa.

Brazylia uprawia kawę od ponad 300 lat i ma ponad 22 000 plantacji kawy w całym kraju. Plantacje znajdują się głównie w południowo-wschodnich rejonach kraju, gdzie warunki są najlepsze dla uprawy kawowca. Brazylia słynie z wysokiej jakości i zróżnicowanej oferty kawy, która obejmuje takie rodzaje jak Santos, Bourbon czy Cerrado.

Wietnam – drugie miejsce wśród eksporterów kawy

Wietnam to drugi co do wielkości eksporter kawy na świecie i największy producent robusty, gatunku o wyższej zawartości kofeiny i niższej jakości niż arabika. Wietnam produkuje prawie 900 mln kilogramów surowej kawy rocznie i eksportuje ją głównie do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch.

Wietnam zaczął uprawiać kawę pod koniec XIX wieku pod wpływem kolonializmu francuskiego. Obecnie uprawa kawy jest ważnym źródłem dochodu dla wielu rolników w Wietnamie.

Kolumbia – trzeci największy eksporter kawy

Kolumbia to trzeci co do wielkości eksporter kawy i jeden z najbardziej znanych producentów arabiki wysokiej jakości. Kolumbia produkuje ponad 680 mln kilogramów kawy rocznie i eksportuje ją głównie do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji.

Kolumbia uprawia kawę od ponad 200 lat i ma ponad 500 000 plantacji kawy w całym kraju. Plantacje znajdują się głównie w Andach, gdzie warunki są idealne dla uprawy kawowca. Kolumbia słynie z bogatej i zrównoważonej oferty kawy, która obejmuje takie rodzaje jak Medellin, Supremo, czy Excelso.