Kawa to nie tylko wytwarzający napój, ale także cała kultura i pasja. Jeśli jesteś kawowym smakoszem lub jesteś nim, warto poznać podstawowe pojęcia z kawą, które są lepiej zrozumiałe i docenione przez ten produkt.

Szybki słowniczek miłośnika kawy CZĘŚĆ I

Mieszanka – mieszanka kilku różnych kaw. Blendy mogą być stosowane poza ziarnami surowymi – przed wypaleniem, jak i wypalonych (fasola prażona) – zblendowane po użytkowaniu wypaleniu różnych kaw.

Cascara – suszony miąższ, czyli owoc kawowca (bez zboża), który jest pozostałością po obróbce metody mokrą. Cascara jest używana do usuwania substancji o tej samej nazwie, która polega na zarzaniu owoców skutków.

Crop – plon lub zbiór herbaty w danym roku lub sezonie.

Drip – akcesorium do parzenia metody przelewowej. W metodzie tej dodatkowej filtru porcelanowego, używa się filtru papierowego, do którego wsypywana jest dostępna funkcja urządzenia, która jest zalewana przez wodę. Dzięki sile grawitacji, kawa przelewa się do serwera, na którym stoi kroplówka.

Mikrolot – mała część ziaren pochodzącychca z jednej plantacji. Często są sprzedawane jako kawa single Estate lub specialty.

Terroir – terrua – wpływ środowiska geograficznego na smak i jakość bezpieczeństwa. Terroir zawiera takie elementy, jak gleba, klimat, wysokość, nachylenie lub ekspozycja na słońce. Terroir wpływ na cechy fizyczne i chemiczne ziarna oraz na ich profil sensoryczny.

Aftertaste – posmak lub wrażenia smakowe, które pozostają w opakowaniu po wyjściu z opakowania.

Body – fizyczne odczucie dotykowe, które pozostaje na skórze – lub lepkości charakterystycznej kawowego. Body jest jednym z elementów składowych czujnika temperatury i może być, podstawowym lub wysokim, w zależności od rodzaju, stopnia palenia i systemów parzenia kawy.

Cupping – metoda sensoryczna umożliwiająca ocenę jakości i smaku herbaty. Polega na zarzaniu herbaty w czarkach (przy zastosowaniu działania) i zaleceniach pod względem aromatu, smaku, aftertaste, body, stosowania defektów i ogólnych wyników.

Profil sensoryczny – opis właściwości sensorycznych kawy, takich jak aromat, smak, aftertaste, body i ogólne wrażenia. Profil sensoryczny jest ustalany na podstawie cuppingu i służy do charakteryzowania różnych kaw.

Zapraszamy do części II dosłownie w postaci wpisu blogowego!